UMOWA WDROŻENIOWA – UMOWA O DZIEŁO CZY ŚWIADCZENIE USŁUG?

Dla programisty wdrożenie jest ostatnią fazą projektu IT, poprzedzoną zaprojektowaniem, zbudowaniem i przetestowaniem systemu, który dopiero właśnie w ramach wdrożenia jest uruchamiany na środowisku produkcyjnym (operacyjnym). Tymczasem pojęcie „umowa wdrożeniowa” odnosi się zazwyczaj do umów na wykonanie i zaimplementowanie programu komputerowego. Ponadto w ramach wdrożenia mamy do czynienia także z umową o analizę przedwdrożeniową, umową serwisową, umowami z zakresu własności intelektualnej, w tym umowę prawno-autorską.

 

Zadania realizowane przez wykonawcę posiadają cechy właściwe zarówno dla dzieła (np. stworzenie systemu), jak i świadczenia usług (np. przeprowadzenie szkoleń z obsługi nowo wytworzonego systemu).

 

Charakter prawny postanowień umownych, wynikający z przyporządkowania ich do poszczególnych rodzajów umów, implikuje odmienne skutki związane z podejmowaniem określonych czynności prawnych. Przykładowo, inne zasady obowiązują przy odbiorze dzieła, inne przy odbiorze utworu. Podobnie, przepisy różnicują kwestię odstąpienia od umowy o dzieło i odstąpienia od umowy podlegającej reżimowi prawa autorskiego.

 

W tych okolicznościach należyte uregulowanie i uporządkowanie w umowie wdrożeniowej poszczególnych etapów jej realizacji, oczywiście z uwzględnieniem zakresu udziału w tych procesach każdej ze stron umowy, to pierwszy krok do sukcesu projektu informatycznego.