POSTĘPOWANIE O ZATWIERDZENIE UKŁADU

POSTĘPOWANIE O ZATWIERDZENIE UKŁADU

POSTĘPOWANIE O ZATWIERDZENIE UKŁADU

Z informacji jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej wynika, iż obecnie trwają prace nad uproszczeniem procedury postępowania restrukturyzacyjnego o zatwierdzenie układu.

Dla przypomnienia, istota tego postępowania restrukturyzacyjnego sprowadza się do tego, iż ciężar jego powodzenia w dużej mierze spoczywa na dłużniku, który w sposób aktywny prowadzi rozmowy z wierzycielami. Efektem tych rozmów jest przedstawienie wierzycielom propozycji układowych oraz ustalenie dnia układowego, a następnie przeprowadzenie głosowania nad układem.

Po ustaleniu dnia układowego dłużnik zbiera głosy na piśmie, przedstawiając wierzycielom karty do głosowania.

Układ z wierzycielami uważa się za zawarty gdy zagłosowała za nim większość wierzycieli (tzw. większość osobowa), którzy łącznie posiadają co najmniej 2/3 ogólnej sumy wierzytelności (tzw. większość kapitałowa). Warto pamiętać, iż jest to jedyne postępowanie restrukturyzacyjne, w którym większości są liczone w stosunku do wszystkich wierzycieli, a nie tylko tych aktywnych i głosujących.

Po osiągnięciu odpowiedniej większości przy głosowaniu, dłużnik składa do sądu wniosek o zatwierdzenie układu. Ważnym jest, iż dopiero z chwilą zatwierdzenia przez sąd  układu, wszystkie postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności objętych układem ulegają z mocy prawa zawieszeniu.

Głos wierzyciela zachowuje ważność, o ile wniosek dłużnika o zatwierdzenie układu wpłynął do sądu przed upływem trzech miesięcy od dnia oddania głosu.

Atrakcyjność tego typu postępowania sprowadza się również do tego, iż w jego trakcie dłużnik zachowuje prawo zarządu swoim majątkiem.

Zmiany mają dotyczyć m.in.

  • nałożenia na dłużnika obowiązku samodzielnego poinformowania o rozpoczęciu procedury, poprzez dokonanie obwieszczenia w MSiG;
  • sposobu określenia tzw. dnia układowego, to jest dnia na który określa się uprawnienia wierzycieli do głosowania nad układem oraz skutki przyjętego układu. Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 211 ust. 2 prawa restrukturyzacyjnego dzień układowy przypada nie wcześniej niż trzy miesiące i nie później niż dzień przed dniem złożenia wniosku o zatwierdzenie układu. Zgodnie z proponowaną zmianą, dniem układowym miałby być dzień publikacji obwieszczenia;
  • postępowań egzekucyjnych toczących się przeciwko dłużnikowi – od dnia obwieszczenia postępowanie o zatwierdzenie układu ma wywoływać takie same skutki jak tzw. przyśpieszone postępowanie układowe w zakresie toczących się wobec dłużnika postępowań egzekucyjnych, a więc będzie skutkować zawieszeniem egzekucji, zawieszenie miałoby również objąć  wierzycieli rzeczowych (obecnie wobec wierzycieli rzeczowych przewidziane jest zawieszenie postępowania egzekucyjnego na podstawie postanowienia sędziego komisarza);
  • uprawnień wierzycieli – wierzyciele będą mogli wystąpić o podjęcie postępowania egzekucyjnego lub umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego, gdy postępowanie restrukturyzacyjne będzie zmierzało do pokrzywdzenia wierzycieli.

POSTĘPOWANIE O ZATWIERDZENIE UKŁADU